Co pro Západočeskou univerzitu znamená rozhodnutí vlády, že jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská firma KHNP?
Určitě vítáme, že vláda ČR o výstavbě rozhodla, je to vynikající zpráva pro Českou republiku. V letošním roce ZČU slaví 75 let od vzniku vysokoškolského technického vzdělávání v Plzni a možnost vhodně se zapojit do takovéhoto velkého státního projektu je pro všechny tři technické fakulty ohromná příležitost. Musíme zdůraznit, že oba uchazeče, kteří se dostali do závěrečné fáze, jsme od počátku považovali za mimořádně kvalitní a navázali jsme nadstandardní vztahy jak s KHNP, tak s druhým finalistou, francouzskou společností EDF.
Prezident společnosti před půl rokem navštívil ZČU a uzavřel tady s univerzitou memorandum o spolupráci. V čem bude spolupráce spočívat?
S KHNP jsme v kontaktu zejména díky partnerské firmě Doosan Škoda Power. Ta by také měla stavět turbíny pro nové jaderné bloky. Už teď mohou naši studenti absolvovat u této firmy stáže a praxe. S KHNP jsme pak domlouvali, jak ještě efektivněji vychovávat novou generaci jaderných odborníků včetně toho, že by se naši studující mohli podívat i do korejských jaderných elektráren. Očekávám, že konkrétní parametry spolupráce budeme domlouvat v průběhu tohoto a příštího roku a že půjde o otázky nejen vzdělávací, ale i výzkumné.
Jaký je teď obecně zájem studujících o jaderné obory?
Počet absolventů technických oborů českých vysokých škol už dnes výrazně zaostává za současnou i budoucí potřebou průmyslu. Na Západočeské univerzitě v Plzni jsme schopni produkovat špičkové absolventky a absolventy v celé řadě oborů, včetně těch zaměřených na jadernou energetiku. Kapacita ZČU, zejména Fakulty elektrotechnické, Fakulty aplikovaných věd a Fakulty strojní, je na to připravená. Naše tři technické fakulty v loňském roce absolvovalo 205 studujících v bakalářských programech a 181 v navazujících magisterských. Jsme si jisti, že máme prostor tato čísla ještě zvýšit. Klíčový však bude zájem nastupující generace o technické obory.