„Naše výzkumné centrum rozvíjí všechny obory, které na fakultě máme v podobě studijních programů, tedy kybernetiku, informatiku, mechaniku, fyziku, matematiku a nejnovějším oborem v portfoliu je geomatika. Žádný nemá v přívlastku bio, ale dnešní setkání potvrdí, že řada z nich má velmi výrazné aplikační možnosti v odvětví biomedicíny,“ řekl úvodem ředitel NTIS prof. Pavel Novák s tím, že centrum setkáním obnovuje někdejší tradici pravidelných prezentací jeho týmů a další by měly následovat.
Přednáškový sál zaplnili nejen členové a členky akademické obce, ale část publika dorazila také ze středních škol.
První blok a následnou diskuzi věnovalo centrum využití Data Science v biomedicíně, druhý biomechanice. Roman Mouček z katedry informatiky a výpočetní techniky hovořil o elektrické aktivitě mozku a jejím využití například při neurorehabilitaci, Lucie Houdová z katedry kybernetiky navázala přednáškou o data science, spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně a s Nadací pro transplantace kostní dřeně a o informačních systémech, které lékařům významně usnadnily vyhledávání dárců. Jaký pomocník to je, potvrdila lékařka Veronika Bergerová z Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň, kde proces hledání dárců začíná vyšetřením takzvaných HLA znaků. „Výsledky potom odešleme do Českého národního registru dárců kostní dřeně a díky systému Západočeské univerzity jsme schopni se propojit s ostatními registry na celém světě a najít vhodné dárce,“ popsala.
Druhý blok zahájil odborník na biomechaniku Libor Lobovský, jehož tým se na popud ortopedů zabýval možnostmi fixace zlomeniny pánve, které ověřoval experimentálním i počítačovým výzkumem. Alena Jonášová z katedry mechaniky se zaměřila na proudění krve v cévách konkrétních pacientů, personalizované matematické modely a počítačové simulace, třetím řečníkem byl prof. Zbyněk Tonar z Biomedicínského centra. Využití vědy v praxi představil například výzkumem toho, jak dlouho lze skladovat vzorky tkání, nebo jak se jednotlivé složky tepen podílí na jejich mechanických vlastnostech.