Startupy z regionu bodují u prezidenta i za hranicemi

Plzeňský kraj chce být regionem, kde se daří výzkumu, vývoji a inovacím, a tak dlouhodobě podporuje vznik a rozvoj startupů. V rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje II (2020-2022) kraj odstartoval inkubační program, díky němuž se podařilo podpořit několik zajímavých nápadů a mladých firem zaměřených na nové technologie a inovace. Inkubaci si po tzv. pilotním ověření pod křídla vzalo Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň, které prostřednictvím programu podporuje vznik a rozvoj mladých inovačních firem už druhým rokem. Přitom program dále rozvíjí a na základě zpětných vazeb jeho absolventů vylepšuje. Inkubační tým je nyní složený z expertů z praxe se specializací na marketing, obchod, růst firem a finance.
Podnikání
Plody práce Podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň a celého dobře fungujícího systému podpory technického vzdělávání a inovativního podnikání v regionu s názvem PINE (Plzeňský INovační Ekosystém) byly hodně viditelné na srpnovém setkání s prezidentem republiky Petrem Pavlem a první dámou Evou Pavlovou v Lánech, kde se představili zástupci osmi plzeňských startupů: Destinisco, Elin.ai, INTECORES, JALUD Embedded, Nextdrop, P&O Robotics, Pinflow energy storage a VR School. Ty v minulosti získaly podporu kraje a města a úspěšně prošly aktivitami a službami Podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň.
 
„V pěti kolech inkubačního programu jsme podpořili a stále podporujeme 25 start-upů z našeho regionu. Každý z nich je jiný a řeší něco trochu jiného. Všichni ale přináší zajímavou inovaci a chtějí ji prosadit ve světě. Letos si z nich pan prezident vybral pro osobní setkání ty, které jsou nejblíže jeho tématům. Příští rok možná dostanou pozvánku i nováčci, které v září v inkubačním programu teprve přivítáme,“ řekla Lenka Palánová, senior konzultant inkubačního programu.
Image
inkubace u prezidenta
Destinisco s.r.o.: První adaptivní úniková hra v Evropě
 
Startup Destinisco staví „únikovky“. A ne jen tak ledajaké. Kombinuje tradiční prvky únikových her s moderními technologiemi a díky tomu nabízí jedinečné únikové hry s adaptivní obtížností a interaktivními prvky, které se optimalizují a personalizují v průběhu času za pomoci AI. „Jsme jediní v Evropě, kdo využívá v únikové hře umělou inteligenci v mnoha procesech, například k tvorbě psychoanalýzy herní skupiny. Tato vlastnost hry může pomoci i zaměstnavatelům s výběrem správného zaměstnance pro jejich společnost, takže to ulehčí a urychlí rozvoj pracovního trhu. Naším cílem je ověřit funkčnost modelu a nabízet ho dalším provozovatelům relevantních aktivit. Naše stávající plzeňská únikovka je tak spíš testovacím centrem než finálním produktem,“ popsal svůj počin Filip Kouba, jednadvacetiletý student Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni, který po návratu z Erasmu v Africe přišel s první adaptivní únikovou hrou svého druhu v Evropě. Hra s názvem Destinisco podle něj není jen technologická inovace, ale také inspirace pro studenty a mladé tvůrce, kteří chtějí realizovat své nápady. Vyzkoušet ji zájemci mohou od 1. srpna.

Elin.ai, s.r.o.: Ochrana duševního zdraví a zvýšení resilience společnosti
 

Na nárůst problémů s duševním zdravím mezi mladými lidmi se rozhodli v roce 2023 reagovat odborníci na AI Jan Romportl, Petr Stanislav a psychiatr Jiří Horáček, kteří v úzké spolupráci s gen Z komunitou a předními odborníky na duševní zdraví vyvinuli digitálního společníka Elin.ai. Tato mobilní aplikace funguje jako kognitivní antivirus. Díky využití umělé inteligence a velkých jazykových modelů dokáže analyzovat libovolný screenshot, který uživatel nahraje. Elin.ai následně v chatové formě pomáhá uživatelům porozumět obsahu, vyrovnat se s ním a poskytuje personalizované rady. S dlouhodobou pamětí aplikace postupně poznává osobnost uživatele, což jí umožňuje nabízet rady přímo na míru. „Elin.ai aktivně chrání teenagery a mladé dospělé před uváznutím v toxických myšlenkových a emocionálních vzorcích způsobených škodlivým, manipulativním nebo extrémním obsahem a záměrně zkreslenými informacemi,“ uvedl pro magazín Forbes psychiatr a spoluzakladatel Elin.ai Jiří Horáček. Kromě toho má podle něj Elin.ai obrovský potenciál ovlivnit širší společenské problémy tím, že snižuje potřebu kompenzačního chování v podobě extremismu, konspiračních teorií nebo rigidního myšlení.  
JALUD Embedded s.r.o.: Včasná detekce zvuků nebezpečných událostí
 
Technologická inovační společnost JALUD Embedded Lukáše Svobody se specializuje na tvorbu 32bitových Embedded řešení a specifických mobilních aplikací a jejich integraci.  A velmi úspěšně. Jejich projekt SED (Sound Event Detector), detektor zvuku nebezpečných událostí, si již vysloužil značnou pozornost i uznání. „SED je řešení pro záchranu životů a ochranu majetku. Využívá vlastní algoritmus řízený technologií strojového učení k detekci, klasifikaci a následnému upozornění na nežádoucí zvukové události. Těmito událostmi může být výstřel ze zbraně, křik nebo vysoká hladina hluku ve městě. SED má výjimečnou přesnost, díky které je možné rychle řešit hrozby a neplýtvat zdroji na falešné poplachy. Toto řešení navíc umožňuje, aby detekce zvuku fungovala na zařízeních s levnými procesory s nízkou spotřebou energie,“ prozradil Svoboda. „SED zkracuje průměrnou dobu zaznamenání události a přivolání záchranných služeb ze 7 minut na méně než 5 sekund a pomáhá tím chránit více životů. Tato doba může být rozhodující. Na každé sekundě záleží a okamžitá reakce zachraňuje životy. SED dělá svět bezpečnější rychlostí zvuku,“ dodal Svoboda. Detektory po událostech z konce roku 2023 využívá Univerzita Karlova, ale i města, nemocnice, školy, supermarkety a slouží i k zajištění bezpečnosti v rámci kritické infrastruktury, a to nejen v ČR, ale i v Nizozemí, Anglii, Brazílii a nově také na Slovensku. Odhodlání společnosti bylo oceněno na prestižních soutěžích, kde společnost získala řadu významných ocenění. Mezi nejvýznamnější patří Vizionář 2023 a AI Awards 2023. Tyto ceny potvrzují schopnosti společnosti a inovativní přístup k řešení komplexních problémů pomocí umělé inteligence a pokročilých technologií. Pod vedením Lukáše Svobody společnost pokračuje ve svém růstu a nadále přináší inovace, které mění způsob, jakým vnímáme a interagujeme se světem zvuků kolem nás.  
 

 
nextdrop s. r. o.: Úspora vody
 
Startup nextdrop se specializuje na digitalizaci vody. Vznikl v roce 2020 na Západočeské univerzitě v Plzni jako projekt pěti zakladatelů, mezi nimiž jsou převážně studenti doktorského studia. Tým ve složení Martin Vítek, František Mach, Pavla Benešová, Martin Juřík a Jiří Kuthan vyvinuli vlastní řídicí systém (hardware a software), který jim umožňuje pomocí dat a pokročilých algoritmů automatizovat vodovodní rozvody s důrazem na bezpečnost, úspornost a udržitelnost. Jejich systém je unikátní v modulárním návrhu, díky kterému se může variabilně přizpůsobit dané aplikaci, ať už se jedná o ochranu před vytopením bytových a rodinných domů, optimalizaci spotřeby vody průmyslového areálu nebo správu toku vody v městských částech. V loňském roce nextdrop svůj produkt úspěšně certifikoval a realizoval první zakázky, mezi nimi např. řízení čerpání vody z řeky Mže do Zoo Plzeň nebo monitoring městské čtvrti Vinice pro Vodárnu Plzeň. Zájem o jejich produkt a jeho inovativnost potvrdilo také letošní ocenění Generali SME EnterPRIZE v oblasti udržitelného podnikání. „Hlavním cílem našeho startupu je přispět k udržitelnému hospodaření s pitnou vodou, která je jedním z našich nejcennějších zdrojů a její nedostatek se stává důležitým globálním problémem,“ uvedl František Mach, který je nejen jedním ze zakladatelů nextdrop, ale také proděkanem pro vědu FEL.  „Kromě představení našeho projektu jsem měl také možnost s panem prezidentem diskutovat o problémech a příležitostech transferu technologií z akademické sféry do sféry podnikové – jak přenášet výsledky výzkumu rychle a účinně do praxe. A pozval jsem jej na návštěvu ZČU," dodal Mach k návštěvě v Lánech.
 
P&O Robotics s.r.o.: Roboinspekce a patrolovací roboti
 
Plzeňská firma P&O Robotics se zabývá vývojem, výrobou a prodejem mobilních robotických platforem, víceúčelových nástaveb a služeb s tím spojených pro několik typů využití. Nejmenší roboti nahrazují lidi v nepřístupném a nebezpečném prostředí. Střední a velcí roboti patrolují či doprovázejí.  
 
Společnost vyvíjí také systém pro sběr komplexních senzorických dat, který může být integrován nejen do robotických platforem, a má civilní i vojenské využití. Soustředí se na vytvoření kompletního ekosystému v oblasti mobilních robotů, automatizace, autonomie, sběr dat, jejich vyhodnocení a hlavně jejich propojení tak, aby operátor měl kompletní přehled o situaci na místě „zásahu“ a v jeho okolí.  
 
 
Pinflow energy storage, s.r.o.: Redoxní průtokové baterie – stacionární úložiště energie
 
Pinflow energy storage je technologický spin-off, který komercializuje redoxní průtokové baterie vyvinuté ve Výzkumném centru Nové technologie při Západočeské univerzitě v Plzni ve spolupráci s VŠCHT Praha. Průtokové baterie poskytují bezpečné, spolehlivé a udržitelné stacionární úložiště energie, které umožňuje využití obnovitelných zdrojů v režimu 24/7. Pinflow zásobníky energie vynikají vysokou životností, delšími vybíjecími časy a snadnou recyklovatelností. Vědcům, inovátorům a výrobcům aktivních komponent z celého světa Pinflow dodává na míru uzpůsobené vývojové systémy redoxních průtočných baterií od laboratorního přes poloprovozní až po reálné demonstrační měřítko v průmyslových standardech. Společně se svými zákazníky a partnery posouvá tuto perspektivní technologii mílovými kroky vpřed. Společnost získala prestižní ocenění Cena Neuron 2022 za propojení vědy a byznysu a je jedním z prvních členů Českého bateriového klastru a asociace Flow Batteries Europe. Společnost kontinuálně roste bez externích investic. Drtivá většina jejích produktů míří do zahraničí, průtokové baterie jsou v našem regionu poměrně neznámá stacionární úložiště energie, ale v Číně vznikají GW instalovaného výkonu.
 
 
VR school s.r.o.: Virtuální realita do škol
 
Firma VR School vznikla v roce 2022 v Plzni a specializuje se na využívání virtuální reality ve školách. Aplikace VR School převádí tradiční učební obsah do interaktivního 3D prostředí, které žáky nejen zaujme, ale i motivuje k hlubšímu pochopení učiva. „Virtuální realita ve výuce je skvělý pomocník pro vzdělávání. Umožňuje totiž žákům a studentům prožít situace, které by ve skutečnosti byly nebezpečné, drahé nebo neproveditelné – výlety do vesmíru, chemické pokusy nebo historické události. Možnostem využití VR pro školy se meze nekladou. Díky tomu najde uplatnění jak na základních, tak i středních školách a gymnáziích. Virtuální realita žáky spolehlivě zaujme, zapojí a prostřednictvím přímé zkušenosti předá požadované informace i většímu počtu osob. Proto jde o ideální doplněk frontální výuky,“ je přesvědčený zakladatel firmy VR School Marek Bárdy. Technologie VR poskytuje dětem dovednosti potřebné pro 21. století, včetně digitální gramotnosti a technické zdatnosti, což je klíčové pro budoucí pracovní trh. Inovativní přístup VR School zahrnuje vytváření interaktivních a zážitkových učebních prostředí, která umožňují lepší pochopení složitých konceptů a praktické zkušenosti prostřednictvím simulací. Virtuální realita také umožňuje personalizaci výuky podle individuálních potřeb každého dítěte a podporuje týmovou práci mezi žáky.
 


 

INTECORES s.r.o. 

Podnikatelský záměr společnosti INTECORES s.r.o. vychází z nápadu, jak snižovat koncentraci CO2 v atmosféře a čelit tak hrozbě globální změny klimatu. Zakladatel firmy přišel na způsob, jak stabilizovat uhlík, odčerpaný z ovzduší při produkci biomasy, a trvale ho ukládat, aby se nemohl opět spojit s kyslíkem a vrátit se zpět do atmosféry. Základem je pyrolytické zpracování biomasy na tzv. ekouhel. Tuto myšlenku firma dále rozvíjí, konzultuje, ověřuje a hledá možnosti jejího praktického uplatnění.

Jednou z cest je ukládání uhlíku ve formě ekouhlu do stavebních materiálů. Stavba, v níž by byly takové materiály použity, by mohla trvale uložit uhlík v množství odpovídajícím snížení CO2 v atmosféře o desítky i stovky tun. Protože k výrobě a dopravě stavebních materiálů dochází tak jako tak, nevyžaduje tento způsob ukládání uhlíku velké dodatečné náklady. Pro výrobce stavebních

materiálů je to možnost, jak dosáhnout snížení čistých emisí CO2 v celém produkčním řetězci. Několik konkrétních řešení již firma přihlásila k patentové ochraně. Rýsují se ale i další aplikace…

Po absolvování plzeňského inkubačního programu pokračuje INTECORES s.r.o v práci směřující k uskutečnění jejího podnikatelského záměru a využívá při tom finanční podporu v prestižním programu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Tuto podporu firma získala také díky intenzivnímu využívání služeb konzultanta BIC Plzeň při přípravě business plánu a prezentace pro výběrovou komisi programu.

 

Prezident chtěl akcí upozornit na inovativní projekty, které v Česku vznikají, a poskytnout jejich tvůrcům příležitost setkat se a sdílet své zkušenosti. „Jsem přesvědčen o tom, že jestli se nám něčeho nedostává, tak to není schopných a odvážných lidí, ale odvahy a vůle se do něčeho pustit. Nedostává se nám odvahy to podporovat, a naopak se dost často utápíme v tom, že si stěžujeme, hledáme důvody, proč něco nejde a proč bychom se měli něčemu vyhnout. A vy jste důkazem toho, že to tak rozhodně není, že je na čem stavět,” řekl při setkání prezident Petr Pavel.

Nebyla to jen skvělá příležitost pro mladé firmy představit se prezidentskému páru a veřejnosti – setkání se dostalo velké mediální pozornosti –, ale také pro Plzeň. „Pro Plzeň to byla obrovská příležitost seznámit pana prezidenta Pavla s komplexní podporou, kterou město dává rodinám s dětmi, žákům a jejich pedagogům, mladým talentům, inovátorům, vznikajícím startupům a firmám, které chtějí prorazit na zahraničním trhu. Náš PINE je totiž dokonale propracovaný ekosystém, který nemá žádné jiné české město,“ uvedl Daniel Kůs, plzeňský radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.