Zaujal mě váš výrok, pane Navrátile, že „bychom mohli růst o 6 procent ročně, jenže Česko není stavěné na Čechy“. To jste částečně probrali i na naší konferenci Inteligentní specializace regionu 2024.
David Navrátil: No my jsme totiž trošku maniodepresivní národ, my jsme buď v depresi, nebo jsme v té manické fázi. V té depresi si najednou způsobíme obrovské ekonomické problémy. To je vidět třeba teď, protože ve srovnání s rokem 2019 spotřeba českých domácností v reálném vyjádření je o 9% nižší, je to vlastně nejhorší pokles ve všech zemích Evropské unie, ale není to tím, že by tam poklesl disponsibilní důchod[1], ten je zhruba o 1, 2% nižší. Jinými slovy, Češi, když jsou v depresi a vidí, že je špatné situace, inflace je skutečně obrovská krize, tak začnou ještě více spořit. Vlastně spoří v té nejhorší možné situaci. České domácnosti se chovají procyklicky, to znamená, když je špatné období, tak vlastně tu krizi ještě prohloubí. Kolegové Slováci naopak míru úspor snižují, takže se chovají proticyklicky.
Mojmír Hampl: Bohužel centrální vláda má tu tendenci tohle zesilovat a v těch špatných časech, když to auto už nejede samo, tak ještě víc šlape na brzdu. Naopak když už jede samo, tak ještě víc šlape na plyn. Tím si vlastně ty maniodepresivní fáze zesilujeme a to potom vytváří takový ten nepříjemný pocit, že to nezvládáme, protože pak v těch blbých časech to máme hodně blbé a v těch dobrých si říkáme, že nebe je nízko.
David Navrátil: A pak je ta manická fáze, to byly například roky 2015, 2016 nebo 2017, před covidem, kdy jsme zažívali 3 roky extrémně vysokého růstu. A najednou narážíme na to, že to nezvládáme.
Mojmír Hampl: Lidi nejsou, kapacity nejsou.
David Navrátil: Přesně! Neumíme rychle stavět, investovat, budovat. Proto lidé, kteří chtějí nakupovat například dům nebo byt, tak musí nakupovat dráž, protože nejsme schopní postavit, dodat, vyrobit a tak dále.
Mojmír Hampl: Já si myslím, že tohle je strukturální omezení růstu české ekonomiky, že to není cyklicky dáno, ale že to vlastně je naše strukturální charakteristika, která nás trochu brzdí.
Co s tím ale můžeme udělat, když nemáme povahu ani jako Poláci, ani jako Slováci, nemáme autoritativní vládu jako Maďaři a když jsme charakterově zkrátka nějak nastavení?
David Navrátil: Tak ono to není tak, že by to bylo něco, co nemůžeme změnit. Pokud bychom se podívali do minulosti, tak třeba Dánové nebyli ti Dánové, jak je vnímáme dnes, tedy národ, který věří svým institucím a chová se zodpovědně. Oni taky měli spoustu slabostí, ale byli schopní to změnit. A samozřejmě je to o lidech v dané společnosti, o politicích, kteří jsou tak trošku chearleaders, tedy roztleskávači, což znamená, že společnosti dají trochu naději, emoce, vizi, pozitivní sdílenou vizi, kterou jsme schopní naplnit.
Mojmír Hampl: Já souhlasím, jmenuje se to leadership. A to je to, co trošku postrádáme. Otázka zase je, jestli jsme my, Češi, pak ochotní ten leadership odměnit setrvalou, dlouhodobou podporou těch lidí. Takže leadership, který ovšem v Česku stejně bude potrestán nezvolením.
[1] částka, kterou mohou domácnosti věnovat na konečnou spotřebu, na úspory ve formě finančních aktiv a na akumulaci hmotných a nehmotných aktiv.