Představujeme účastníky jarního inkubačního programu 2024

Do jarního kola inkubačního programu se letos přihlásilo 16 nadějných startupů. V březnu rada inkubačního programu vybrala sedm z nich, kterým nabídne podporu a finanční dotaci od Plzeňského kraje ve výši až 500 tisíc korun na nákup služeb. Letos program nově rozlišuje, zda je firma ve fázi vzniku (má nápad, rozpracovaný produkt, ale ještě nemá tržby a zakladatelé se inkubují vedle své práce nebo studia), nebo ve fázi růstu (hotový produkt ověřený trhem, s plnými kapacitami týmu a cílem vyrůst přes hranice ČR).  
Podnikání

Rozrůstá se i inkubační tým, který se o firmy stará, pomáhá jim s validací a dotažením business plánu, napojuje na relevantní partnery a experty a přináší jim příležitosti z evropského inovačního ekosystému. 

Jaké jsou vybrané podnikatelskými záměry? Čočkýna se, jak už název napovídá, zaměřuje na zdravé svačinky. Startup Home4Future se zabývá vývojem nových stavebních materiálů. InstaCover s.r.o. vyvíjí aplikace proti pojistným podvodům, Veriteus Technology je aplikací odhalující lež. Skupina mladých herních vývojářů stojí za projektem Bell Hat Games pro děti s ADHD. VR School vyvíjí úspěšnou virtuální realitu do škol. Jaké výzvy řeší zakladatelé firem s konzultanty BIC Plzeň a čeho chtějí v rámci inkubace dosáhnout? 

 

Zdravé svačinky Čočkýna

Čočkýna s.r.o. se specializuje na výrobu a distribuci křupavých luštěnin plných proteinu a cílí na širokou škálu zákazníků od veganů až po sportovce. Její produkty se vyznačují jednoduchostí složení – obsahují pouze čočku, kokosový olej a mořskou sůl. Tímto přístupem Čočkýna garantuje nejen vysoký obsah proteinů, ale i 100% veganské složení bez lepku. Firma nabízí různé příchutě, jako jsou mořská sůl, česnek a chilli, přičemž každé balení odpovídá 300 gramům vařené čočky, což je dostatečná porce pro sytý oběd či večeři. Jako mladá značka si Čočkýna klade za cíl podporovat lidi ve zdravějším stravování a propagovat zdravý životní styl. Co Čočkýna očekává od účasti v inkubačním programu? Podporu v rozvoji svého podnikání, a to zejména v oblasti rozšíření distribuce na trhu a ve vývoji nových produktů. Společnost také plánuje rozšířit tým o talentované jedince v různých rolích, včetně organizace akcí a ochutnávek, udržování vztahů s obchodními partnery a tvorby marketingových materiálů. Díky účasti v inkubačním programu Čočkýna získává přístup k mentorství, síti kontaktů a dalším zdrojům, které jí pomohou dosáhnout svých cílů.

Nové stavební materiály Home4Future

Jozefína Odvárková se již několik let věnuje návrhu a vývoji nových stavebních materiálů, které jednoduše a dostupně zajistí vysokou kvalitu a funkčnost jejich stavby. Do inkubačního programu se Jozefína Odvárková poprvé hlásila na podzim 2023 s materiálem Yotegon pro monolitické stavby. I když neuspěla, nevzdala se svého podnikatelského snu a do jarní inkubace se přihlásila s Perwinem – žáruvzdorným materiálem, který ochrání hořlavé konstrukce (např. dřevěné střešní konstrukce) před požárem i při zahoření sazí v komíně. Vizí i cílem pro inkubaci je pro zakladatelku vybudování fungující výrobní firmy, která prodává nové stavební materiály a prvky stavebníkům, a to jak firmám, tak jednotlivcům. Do inkubačního plánu firmy budou patřit materiálové testy či certifikace i vybudování obchodních a marketingových kanálů. Perwin je uplatnitelný i v jiných oblastech než jen pro komínové prostupy, a tak velká část konzultačních kapacit bude využita k ověření nových tržních příležitostí a nastavení všech procesů, které jsou potřebné k chodu výrobního podniku.

Aplikace proti pojistným podvodům InstaCover s.r.o.

Plzeňský startup InstaCover působí v oblasti insurtech, což velmi zjednodušeně znamená, že díky umělé inteligenci přináší inovace do pojišťovnictví. InstaCover je čistě webovou aplikací, na kterou klienti pojišťovny dostanou odkaz přímo do svého mobilního telefonu během sjednávání havarijního pojištění. Aplikace provede klienta celým procesem focení automobilu, a to tak, aby na konci vznikla sada kvalitních a kompletních fotografií. Zároveň také umí vytěžit textová data, například státní poznávací značku, VIN kód, data z technického průkazu apod. Samotná pojišťovna díky aplikaci získá kompletní dokumentaci, která je důležitá nejen při vzniku havarijního pojištění, ale zejména v případě pojistné události. Pomocí AI tak InstaCover pomáhá předcházet pojistným podvodům. Firma InstaCover po cca 2,5 letech svého fungování, kdy dokázala získat 53 % českého trhu v oblasti havarijního pojištění, narazila na své limity. Mladý tým inovátorů se proto rozhodl vstoupit do inkubačního programu, aby se s jeho pomocí pokusil prorazit na zahraničních trzích. Chce se zaměřit zejména na rozvoj obchodních dovedností, které jdou ruku v ruce se sestavením marketingové strategie expanze.  

Bell Hat Games – ADHD rehabilitace

Za projektem Bell Hat Games stojí skupina herních vývojářů v čele s Janem Purkartem.  Malé nezávislé české herní studio, které vyvíjí krátké arkádové a příběhové videohry, chce dokázat, že hry mohou pomáhat. „Naše mobilní hra Celestial Expedition pomáhá dětem s ADHD. Pomáhá učit se soustředění a zachování klidu integrací inovativních EEG technologií“, prozradil Purkart. Zatím se zdá, že se díky naší hře bude moci dokonce oddálit nebo snížit medikace hyperaktivních dětí. Hra ale pomůže se soustředěním i dětem, které ADHD diagnózu nemají a „jen“ se neumí soustředit v rušivém školním kolektivu. V celkovém kontextu je naše hra bezpečným nástrojem pro rodiče, jak docílit vyšší soustředěnosti a tím lepších vzdělávacích výsledků svých dětí.   „Naším cílem v inkubaci je zisk počáteční finanční podpory a vytvoření jasně definovaného plánu pro úspěšný rozvoj podnikatelského projektu. Věříme, že s pomocí získaných investic a prací našeho týmu se nám podaří přinést tuto hru dětem, které ji potřebují.“ 

MarbleMat – nová forma pro potravinové doplňky a léčiva

Velká část aktivních látek na trhu schválených pro farmaceutické použití je špatně rozpustných ve vodě, což vede k jejich nízké biologické dostupnosti. Technologie Ondřeje Rychetského, jenž na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze působí ve výzkumné skupině profesora Františka Štěpánka a je absolventem doktorského studia v centru The PARC, se zaměřuje na tyto sloučeniny a zlepšuje jejich vlastnosti. Jeho patentovaná enkapsulační technologie pro výrobu kuliček (pevné lipidické částice, ang. Oil Marbles) vznikla na VŠCHT a stala se jedním z prvních spin-offů této univerzity s vypořádaným duševním vlastnictvím. Rychetského společnost MarbleMat již během krátkého období vlastní existence získala projekt TA ČR GAMA 2 a umístila se mezi 20 nejlepšími start-upy v soutěži EIT Health InnoStars Award. Nyní je vizí vybudování R&D a výrobní firmy, která bude nadále vyvíjet a globálně prodávat prémiové lipidické formulace pro farmacii a potravinářství. V inkubačním programu chce firma dosáhnout uvedení první verze potravinových doplňků na trh a navázat strategická partnerství s dalšími výrobci potravinových doplňků. V inkubačním plánu tak můžeme očekávat služby spojené s účastí na mezinárodních akcích (veletrzích) či dovedení zařízení Kuličkomatu do podoby vhodné pro sériovou výrobu. Zajímavá je i synergie účasti firmy jak v inkubačním programu s podporou Plzně a Plzeňského kraje, tak Technologické inkubace, která firmě pomůže dovyvinout produkt (příslušné kombinace účinných látek) do finální podoby.

Veriteus Technology – aplikace odhalující lež

Člověk lež obvykle rozpozná jen o něco lépe, než kdyby si hodil mincí. I rodiče u svých dětí nebo profesionální vyšetřovatelé lež rozpoznávají nespolehlivě. Zakladatelé společnosti Veriteus Technology se na tuto problematiku zaměřili při vývoji nového nástroje, který pomáhá v odhalování lži pomocí specializované aplikace běžící ve webovém prohlížeči.

Její uplatnění je široké. Od ověřování pravdivosti tvrzení uvedených při hlášení pojistných událostí až např. po HR asistenta, který bude pomáhat při pohovorech označením potenciálně nepravdivých nebo podezřelých tvrzení. V těchto dnech se učí algoritmus, který odhaluje lež v online vyplněném dotazníku pro první use case projektu — ověření identity. Již nyní se mohou hlásit zájemci, s jejichž pomocí bude dále vylepšena spolehlivost modelu (stačí o svém zájmu napsat na e-mail grmela@veriteus.tech). V druhé fázi, která začne na podzim letošního roku, tým zacílí na lepší automatizaci, uživatelské rozhraní a zejména využití videa pro přesnější určování výsledků.

Inkubační program by měl týmu Veriteus pomoci s vyřešením právních a obchodních otázek, naplněním go-to-market strategie, cenotvorbou a navázáním strategických partnerství, díky kterým bude vyvinut skutečně funkční nástroj řešící potřeby reálných zákazníků.

VR School – virtuální realita do škol

„Virtuální realita ve výuce je skvělý pomocník pro vzdělávání. Umožňuje totiž žákům a studentům prožít situace, které by ve skutečnosti byly nebezpečné, drahé nebo neproveditelné – výlety do vesmíru, chemické pokusy nebo historické události. Možnostem využití VR pro školy se meze nekladou. Díky tomu najde uplatnění jak na základních, tak i středních školách a gymnáziích. Virtuální realita žáky spolehlivě zaujme, zapojí a prostřednictvím přímé zkušenosti předá požadované informace i většinu počtu osob. Proto jde o ideální doplněk frontální výuky,“ je přesvědčený zakladatel firmy VR School Marek Bárdy. Cílem firmy, která byla založena v únoru letošního roku, je vytvořit platformu pro efektivní vzdělávání odpovídající současným i budoucím požadavkům EU i dětí samotných. Virtuální realita v jejich podání vede totiž k tomu, aby se děti látku nejen naučily, ale aby ji i pochopily. „První VR pokusy pro výuku chemie začaly vznikat už v roce 2021. Prošly testem na plzeňských školách. Nyní je vyřešena hardwarová i softwarová část produktu,“ dodal Bárdy. V rámci inkubace chce firma vyrůst, obsadit zbytek českého trhu a zahájit svoji expanzi na trh EU. K tomu bude potřeba pochopit odlišnosti v procesech a potřebách zahraničních škol i učitelů, upravit obchodní model a nastavit a zrealizovat novou marketingovou strategii. 

 

 

Image
inkubace2024

Článek vznikl v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III, reg. č. CZ.02.01.02/00/22_009/0008121.