PechaKucha Night Plzeň Science Edition III bude v Techmanii

Rok se s rokem sešel a Plzeňský kraj společně se ‚spolkem k světu.‘ zvou na další inspirativní večer PechaKucha Night Plzeň Science Edition, který bude věnovaný vědě a inovacím. Tentokrát se prezentace desítky zajímavých osobností nejen z regionu uskuteční v pátek 11. října 2024 od 20.20 hodin v plzeňské Techmanii. Doprovodný program – vědecké buskingy, vědecká show a komentovaná prohlídka – bude probíhat už od 18 hodin.
Image
PKNSE2024

"[Peča kuča] s pořadovým číslem 47 bude již třetím inspirativním večerem věnovaným vědě, technice a inovacím. Rozhodli jsme se ji proto uspořádat v plzeňském science centru Techmania. Vždyť kde jinde se při takové příležitosti potkat, než v experimentální stanici pro zvídavé,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Plzeňské science centrum Techmania je totiž zajímavé (nejen) tím, že je jediným veřejně přístupným místem v areálu někdejší Škodovky a sídlí v bývalých továrních halách. K tomu je plné interaktivních exponátů a zajímavých expozic nabízejících odlišný pohled na svět vědy. U nejrůznějších pokusů a experimentů se zabaví malí i velcí návštěvníci. A právě dospělí, které baví výzkum, vývoj a inovace, si přijdou na své při inspirativním večeru, kde je zabaví nejen desítka inspirativních hostů, jak je ostatně u [Peči] pravidlem jistým jako fyzikální zákony, ale také doprovodný program.

„PechaKucha Night Plzeň Science Edition letos chystáme potřetí a dá se říct do třetice všeho dobrého a ještě lepšího, letos to bude zatím největší. To hlavní ale zůstává, představíme desítku inspirativních osobností z regionu i mimo něj a inspirujeme tak, doufám, ostatní i sebe navzájem. Tento svěží, populární formát je za mě skvělou příležitostí, jak propojit osobnosti z oblasti vědy, výzkumu a inovací v kraji a budovat inovační ekosystém, který je tolik potřeba, aby vznikaly inovativní projekty, jež Plzeňský kraj posouvají dál,“ řekl Milan Edl, RIS3 manažer Plzeňského kraje.

Na PechaKucha Night Plzeň Science Edition III se představí emeritní rektor Západočeské univerzity v Plzni, fyzik doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček; expert na geomatiku a geoinformatiku, akademický pracovník ZČU a spoluzakladatel startupu RoadTwin Ing. Karel Jedlička, Ph.D.; machine learning inženýr ze společnosti SentiSquare s.r.o. Ing. Pavel Novotný; manželé prof. Ing. Miroslav Zetek, Ph.D. a doc. Ing. Ivana Zetková, Ph.D. z Fakulty strojní ZČU, kteří se věnují technologiím obrábění a kovové aditivní výroby a loni získali nejvíce patentů na ZČU. „Představí se i Anna Krebsová, talentovaná žákyně 4. ročníku Gymnázia Plzeň Mikulášské, která letos na jaře se svým pětičlenným týmem a jejich vesmírným projektem LASAR uspěla v konkurenci více než 2 000 týmů a dostala se do světového finále v Conrad Challenge. Z něho si nakonec odnesli hned dvě ceny a stali se tak nejúspěšnějším z 569 týmů z různých částí světa, které bojovaly o vítězství,“ prozradila Nela Drunecká, projektová manažerka z pořádajícího spolku k světu. „Pro spolek k světu. je to po téměř dvanácti letech poslední [Peča] v naší režii, než ji předáme do nových rukou. Za ty roky jsme navštívili snad všechna možná i nemožná místa v Plzni a přijde nám skvělé zakončit naši cestu v Techmanii s PechaKucha Night Plzeň Science Edition III, kterou už třetím rokem spolupořádáme s Plzeňským krajem,“ dodala N. Drunecká.

Techmania se otevře účastníkům akce již v 18:00. Následující dvě hodiny budou mít návštěvníci možnost zhlédnout připravený doprovodný program. „V rámci doprovodného programu se mohou návštěvníci těšit na výběr nejoblíbenějších vědeckých buskingů, které v Techmanii realizujeme. Ukážeme fungování Teslova transformátoru, který patří k expozičním novinkám, spustíme parní stroj ze Škodových závodů a také uprostřed budovy roztočíme ohnivé tornádo. Celý zážitek bude navíc umocněn ambientním osvětlením, které dodá expozičnímu prostoru jedinečnou atmosféru a běžní návštěvníci ho takto nemohou zažít,“ přiblížil atraktivní program Jiří Chroust, vedoucí marketingového oddělení Techmania Science Center Plzeň. „V polovině večera, až se představí prvních pět účinkujících, se na jevišti odehraje vědecká show, do které zapojíme samotné návštěvníky. A v neposlední řadě se návštěvníci budou moci zúčastnit komentované prohlídky budov Techmanie, kde je Lukáš Houška seznámí s bohatou historií a také je provede pro veřejnost běžně nepřístupnými místy,“ doplnil J. Chroust.

 

Řečníci

Výzkumníci a výzkumnice ze Západočeské univerzity v Plzni vloni patentovali 14 inovací a originálních objevů. Nejvíce z nich mají na svém kontě manželé Ivana a Miroslav Zetkovi, kteří se věnují technologiím obrábění a kovové aditivní výroby. Jedním z jejich projektů je odlehčená fréza přezdívaná KRAKEN. Jedná se o mezinárodně oceňovaný projekt v oblasti 3D tisku, kterým se Regionální technický institut ZČU může pochlubit.

Image
manželé Zetkovi
Image
Jedlička

Každý dopravní zásah významně ovlivňuje plynulost dopravy ve městěch. Díky aplikaci pro modelování dopravy měst RoadTwin si mohou zástupci města či regionu jednoduše vytvářet dopravní scénáře a urychlit tak rozhodovací procesy. Spoluzakladatelem projektu je expert na geomatiku a geoinformatiku a akademický pracovník na Katedře geomatiky a Fakulta aplikovaných věd Západočeská univerzita v Plzni Karel Jedlička, který nám tento projekt na [peče] představí.

Pavel Novotný se ve společnosti SentiSquare specializuje na integraci nástrojů AI do prostředí zákazníka s cílem automatizovat a analyzovat nestrukturovaná data. Předtrénované jazykové modely jsou přizpůsobeny tak, aby rozuměly specifikům klientských dat. Následné supervizované strojové učení interpretuje vzorce, aby výsledek vyhovoval specifickým potřebám klientů. Technologie SentiSquare dokáže analyzovat hovory, SMS, zpětnou vazbu, automatizovat e-maily a mnoho dalšího. Jejich služeb využívají velké společnosti, jako například Kooperativa, Raiffeisen Bank, Seznam.cz, rohlik.cz nebo T-Mobile.

Image
Novotný
Image
Krebsová

Conrad Challenge je prestižní soutěž pro studenty ve věku 13-18 let pořádaná americkou agenturou NASA. Mladí lidé mají díky ní příležitost zapojit se se svými nápady z oblasti letectví, kybertechnologií a bezpečnosti, energie a životního prostředí a zdraví a výživy. Letošní ročník hlásil rekordní účast, přes 4 000 studentů z více než 50 zemí. O to větší úspěch je, že Anna Krebsová se svým týmem Lasar jako jediní vyhráli dvě ceny ze tří možných.

Miroslav Holeček strávil jako rektor na Západočeské univerzita v Plzni osm let. Před tím působil jako ředitel výzkumného centra NTC. Jeho profesní cesta ale začala ve Škoda Plzeň, kde působil jako výzkumný a vývojový pracovník, zatímco studoval doktorát na Fakultě aplikovaných věd ZČU, kde v roce 2004 také habilitoval. Do paměti studentů se zapsal nejen pravidelnými běhy s rektorem, ale i tím, když studentům čepoval ležák, který v jednom plzeňském minipivovaru sám uvařil.

Image
Holeček
Image
Houdková

Šárka Houdková je zkušenou výzkumnicí. V odvětví povrchového inženýrství se více než dvacet let specializuje na oblast aplikovaného výzkumu a vývoje technologií žárového nástřiku ve Výzkumném a zkušebním ústavu Plzeň, s.r.o. kde v současné době působí na pozici vědecké ředitelky. Vedle toho působí i v několika odborných organizacích - od roku 2017 vykonává funkci viceprezidentky mezinárodní organizace ETSA, kterou od roku 2012 za Česko zastupuje. Od roku 2022 je také členkou Výzkumné rady TAČR. Spolu s manželi Zetkovými - dalšími vystupujícími na této PechaKucha Night - a dalšími kolegy je spoludržitelkou patentu za způsob výroby komponenty s povrchovým povlakem.

Inženýrka a datová vědkyně Markéta Jedličková pochází z Plzně. Její profesní cesta vedla od práce s dětmi v Centru Robotiky přes vývoj kompletního SW po nabíjecí stanici nebo práci na konceptu bateriového dvojčete pro Porsche Taycan. V současnosti pracuje na pozici AI & Data Scientist ve startupu CRUXO. Markéta Jedličková se také aktivně podílí na organizaci TEDx konferencí. Spolu se svým týmem vytváří program plný inspirativních myšlenek a inovativních nápadů.

Image
Jedličková
Image
Štěpánek

Absolvent Mikulášského gymnázia v Plzni Jakub Štěpánek v loňském roce úspěšně zakončil studium oboru Vodíkové a membránové technologie na VŠCHT Praha. V současnosti vede chemický kroužek ve Středisku volného času RADOVÁNEK a organizuje různorodé tábory pro nadané studenty včetně Letních odborných kempů Plzeňského kraje. I přes svůj nízký věk je velmi úspěšným popularizátorem chemie. Spolupracuje například na projektech s nadací ORLEN Unipetrol a letos již potřetí realizoval velkou chemickou show pro Veletrh vědy. Od svých 17 let působil v Techmania Science Center jako showman a edutainer, nyní se už druhý rok angažuje v projektu GoHigher, který vznikl v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje. V GoHigher rozvíjí myšlenku podpory aktivních talentovaných studentů a už teď boří tabulky predikovaných výstupů.

Sociologie, antropologie, moderní technologie, lidská mysl, vizionářství, moderní vzdělávání - to jsou oblasti a témata, které Miloše Kačera baví a zajímají už od jeho dvaceti let. XR technologie a umělá inteligence jsou jeho srdeční záležitostí a moderní témata a technologie se v rámci profese snaží vnášet nejen do školství. Kritické myšlení, umělá inteligence, komunikace v kyberprostoru, environment a technologie, trh práce budoucnosti, soft-skills či IoT jsou podle Miloše Kačera, spoluzakladatele společnosti Immersive Technologies, inspirativní a důležitá témata pro dnešní chápání světa. Virtuální realita se svojí immersivní složkou je předurčena zamíchat kartami ve vzdělávání všech věkových kategorií. Ostatně smíšená a rozšířená realita to samé už činí v průmyslových odvětvích.

Image
Kačer
Image
Kuznetzov

IT specialista Stanislav Kuznetsov má více než deset let zkušeností v oblasti Data Science a umělé inteligence ze startupového prostředí. Od roku 2013 působí na Fakultě informačních technologií ČVUT, kde se zaměřuje na vývoj pokročilých doporučovacích systémů a AI technologií. Je spoluzakladatelem startupu Experts.ai (UNICO) a  Edumatch.ai, kde vede vývoj inovativní platformy pro spojování odborníků a studentů na základě jejich kompetencí a zájmů. Stanislav Kuznetsov má mnoho zkušeností s návrhem a škálováním platforem, nastavováním týmů a řízením projektů v agilním i klasickém prostředí. Specializuje se na integraci umělé inteligence do produktů a služeb, zpracování velkých dat a tvorbu datových toků. Jeho vášní je produktový vývoj a byznys strategie, což se odráží jak v technologických, tak obchodních aspektech projektů, v nichž se angažuje.

 

Lukáš Houška je popularizátor vědy, edutainer v Techmania Science Center a lektor na Univerzitě třetího věku ZČU v Plzni, kde vede předmět o vnímání a čtení města a nový předmět o kosmonautice. Je také jedním z autorů článků na neuvěřitelně populárním serveru Kosmonautix.cz publicisty Dušana Majera. Lukáš je také organizátorem komentovaných procházek v Plzni i celém regionu i přednáškového cyklu pro širokou veřejnost „Jak to chodí v kosmu" v rámci spolku Ze stínu, který založil. Lukáš, kterého není třeba plzeňskému publiku představovat, už na [ peče] prezentoval. Tentokrát návštěvníky provede Techmanií, kde se bude třetí PechaKucha Night Plzeň Science odehrávat. 

 

Image
Houška

O PechaKucha Night Plzeň
Celosvětově rozšířený a oblíbený formát PechaKucha Night, který publiku představuje ty nejzajímavější a nejinspirativnější osobnosti převážně z oblasti architektury, designu a umění, ale také z řad filantropů, novinářů nebo vědců, se v Plzni poprvé představil v roce 2012. Za více než 11 let a 46 edicí stihla PechaKucha Night Plzeň na různých, architektonicky zajímavých místech v Plzni (a výjimečně i mimo ni) představit přes 450 osobností. Oblíbený formát, který do Plzně přivedl spolek k světu., v roce 2022 ve spolupráci s Plzeňským krajem představil první [Peču] věnovanou vědě a inovacím, a to v Pavlovově Pavilonu. O rok později se [Peča] uskutečnila v novém vědecko-technickém parku TechTower. Letošní inspirativní večer věnovaný vědě ovládne Techmania Science Center a opět dokáže, že Plzeňský kraj je atraktivním místem ke studiu, podnikání i k životu. Místem, které dává prostor pro růst nových inovativních projektů a rozvoj talentů. Image Plzeňského kraje jako otevřeného a progresivního regionu tvoří výzkumné týmy, firmy, instituce a jedinci, kteří se rozhodli vyzkoušet novou cestu a inovovat. Právě na nich staví Plzeňský kraj svou identitu. PechaKucha Night Plzeň Science Edition III představí další z nich, a přizve také zajímavé osobnosti mimo region, protože jen otevřený kraj může růst a inspirovat.