Je Praha atraktivní zejména pro svou dobrou polohu a prostě proto, že je krásná, což jsou věci, o které jsme se v zásadě nijak nezasloužili?
Obojí bezesporu platí. Na straně druhé prostě najdete v Praze spoustu věcí, které jsou pro expaty zajímavé, a to nejen tou lokací, ale i tím, že služby prostě fungují. Potřebujete dítě dostat do dobrého anglicky mluvícího gymnázia? Najdete ho tam. Bez úsilí a vývoje vlastních zdrojů, které má země k dispozici, bez nich by to takhle nešlo, ale samozřejmě ta samotná atraktivita města je třeba pro turistický ruch klíčová a ten zase nabaluje další investice, bezesporu. Říkávám někdy, teď se to v době válek tolik nehodí, ale i v době předtím jsem říkal, že kdyby Praha vypadala jako Minsk, tak tady tolik těch zahraničních investorů mít nebudeme. A tím nemyslím politický systém.
V závěru panelové diskuze se řešila otázka gigafactory, která občany i politiky v regionu hodně drásá. V diskuzi padlo hodně dobrých důvodů, proč ji nestavět. Jaký je váš názor? (dnes již víme, že se zatím stavět nebude, pozn. redakce)
Myslím, že ta úvaha, která tam zazněla, a to z několika úst, akcentovala spíš problémy konkrétního projektu, takže byla hodně jednostranná. My máme opravdu velký, vyspělý automobilový průmysl, který je v řadě ohledů na světové špičce. Celé to odvětví je ale v obrovské transformaci směrem k elektromobilitě, k autonomnímu řízení a podobně a bez investic do komponentů, k nimž patří mimo jiné i ty baterie, dost možná nebudeme schopní ten automobilový průmysl v tom rozměru a rozsahu udržet. Čili z pohledu zájmů České republiky jako takové myslím, že by tady takováto velká moderní fabrika vzniknout měla. Výrobna elektrobaterií a jejich komponent a na to navázaných řídicích systémů, které s nimi spolupracují, a tam patří bezesporu i ten vývoj. On tam bude patřit i z hlediska toho, co je ta vlastní baterie, to znamená ty elektrolyty a podobně. To se strašně rychle vyvíjí. Máme u nás výzkum, který se tím zabývá. Bezesporu ho každý investor v téhle oblasti logicky bude využívat. Je to jednostranný pohled, že to je jenom ta výrobní základna, to prostě není pravda. Jestli je zrovna bývalé letiště u Plzně ideální lokací nebo není, to si netroufám posuzovat. Já na to nejsem expert, ale myslím si, že České republice vzhledem k tomu významu automobilového průmyslu, který u nás je a který je perspektivní i do budoucna, takový typ investice velmi pomohl.
Teď mě tak napadá, že když čtete články o gigafactory nebo jakémkoliv jiném projektu tohoto typu, tak tam spíš padají ty praktické věci, jak by se to postavilo, kde by se sehnali lidi, ale nezaznívá tam názor odborníka, respektive to, co jste zmínil vy, že by to také mohla být příležitost?
Najdete ho tam, ale zaniká, protože se mnohem více píše o těch problémech kolem, které často mají konotaci toho, jak se říká „not in my neighborhood“. Ano, dálnici potřebujeme, ale ne, aby vedla tady kolem našeho domu, ať vede kolem toho sousedova. Je to přirozené, nikdo není rád, když se mu změní okolí takovýmto způsobem, který se pro něj osobně může jevit řekněme jako obtěžující, na straně druhé tím není vyjádřen význam, který ta investice může mít a spoustě dalších věcí pomůže. Média obecně ráda akcentují spíš negativní věci než ty pozitivní, takže ty nespokojené hlasy jsou hodně slyšet. A názory odborníků, které většinou bývají spíše podpůrné, obecně, tedy ne vždy, co se týče této lokace, tak si netroufám soudit, ale skutečnost, kterou jsem říkal, že pro rozvoj českého automobilového průmyslu, ale i navazujících, elektrotechnického a tak dále, je tohle důležité, tak ta trochu zaniká v té kakofonii těch hlasů.
Když jsem poslouchala již zmíněný projev Petra Fialy, říkala jsem si, že na té strategii, na těch podkladech pro tu danou konferenci, musela pracovat spousta odborníků a chytrých hlav. Martin Wichterle dal před pár lety dohromady skupinu tří desítek podnikatelů a manažerů s iniciativou Druhá transformace, za vládou chodí soukromý sektor. Jsme tedy v situaci, kdy se musí začít něco dělat, kdy se bije na poplach?
To „bití na poplach“ už existuje delší dobu, ale teď je silnější a je to prostě proto, že ta stagnace už začíná být problém očividný. Všichni cítí, že už opravdu začíná jít do tuhého. Takže zaplaťpánbůh za to, že to bití na poplach tady je a snad bude mít nějaké výsledky. Co se týče toho vystoupení předsedy vlády Petra Fialy, tak profesor Fiala je samozřejmě vzdělaný člověk, který tyhle věci zná a bezesporu na to má vlastní odborný pohled a k dispozici pro zpracování takového materiálu má nejenom státní úředníky, ale samozřejmě i odborné poradce z různých sektorů, takže bezesporu je to připraveno kompetentně, co se týče třeba oblastí přednostního rozvoje a podobně. Tam jsem si téměř říct, že to je prostě tak, jak to řekl. S těmi 10 lety bych to viděl spíš jako jakou marketingovou záležitost. Jak jsem říkal, do 10 let se může povést nastartovat ekonomiku a už to bude přinášet první výsledky, ale jinak je to běh na ještě delší trať.