Odstartoval šestý běh inkubačního programu

V létě konzultanti z Podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň otevřeli již šestý běh plzeňského inkubačního programu. Celkem konzultovali záměry tří desítek zájemců. Do inkubace se nakonec přihlásil tucet inovativních startupů se sídlem či provozovnou na území města Plzně. Většina ze zbylých zájemců připravuje přihlášky do příští krajské výzvy, která umožňuje zapojení firem z celého Plzeňského kraje.
Podnikání

„Polovina z přihlášených firem odpovídala fázi vzniku. Jedná se o začínající firmy, které chtějí v průběhu inkubace validovat svůj podnikatelský nápad, dovyvinout produkt a získat pro něj první platící zákazníky. Dalších šest zájemců byly firmy ve fázi růstu s etablovanými produkty. Jejich cílem je s podporou programu zvýšit svou valuaci pro budoucí investory či dosáhnout úspěšné zahraniční expanze,“ zhodnotila Lenka Palánová, která má  inkubaci v BICu Plzeň na starosti, zájemce o úspěšný program, jehož pilotní ověření probíhalo před několika lety v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje II. 


O výběru účastníků rozhodla v polovině září 2024 rada inkubačního programu. Letos poprvé promluvil do hodnocení prezentovaných záměrů investorský pohled v podání Tomáše Cironise, který stojí za Ilavska Vuillermoz Capital nebo Startup Kitchen, i pohled experta na AI, děkana FAV ZČU, doc. Ing. Miloše Železného, Ph.D. Do inkubace bylo finálně vybráno sedm účastníků, o kterých podle Lenky Palánové „ještě hodně uslyšíme“.
 

Příjem žádostí o vstup do jarního kola inkubace, které finančně podporuje Plzeňský kraj, bude probíhat v únoru 2025. Již v tomto kole se dařilo oslovit podnikatele z celého Plzeňského kraje. „Jedenáct konzultovaných zájemců o inkubaci mělo sídlo mimo Plzeň. Ti tak své žádosti chystají pro nejbližší krajské kolo programu, “ doplnila Palánová.
 

Image
inkubace 2024
KiloMayo s.r.o. – řešení pro gastroprovozy

KiloMayo je mladá firma dvou zkušených zakladatelů. Ti mají ambici brzy expandovat a nabízet svoji platformu po celém světě. Platforma KiloMayo řeší problémy majitelů restaurací, kaváren či barů, kteří chtějí zkoušet nové koncepty, otevírat další podniky i online prodejní kanály a budovat ze svých zákazníků komunity. Jejich komplexní řešením nahrazuje dílčí aplikace pro řízení gastro provozu a objednávek, správu zaměstnanců včetně směn i zákazníků a benefitních programů. Uživatelům přináší srozumitelný a datově podložený návod na řízení i škálování jejich značky. V inkubačním programu chtějí zakladatelé KiloMayo přizpůsobit svůj nástroj také potřebám majitelů podniků v menších městech, jako je Plzeň a doplnit AI prvky, které ulehčí vyhodnocování nasbíraných dat a přizpůsobí návrhy řešení jednotlivým provozům přímo na míru. V neposlední řadě se chtějí zapojit také do aktivit, které jim nabízí evropský inovační ekosystém.

TechInn s.r.o. - ochrana cestujících před nákazou respiračními nemocemi

Firma TechInn se zabývá inovacemi pro kolejová vozidla a hromadnou dopravu. Jejich stroje umí měnit provozní kapaliny, manipulovat s těžkými břemeny a nově také kontinuálně dezinfikovat vzduch v klimatizaci přímo při jízdě. V rámci inkubačního programu by zakladatelé firmy rádi dosáhli zahraniční expanze a s ní souvisejících marketingových aktivit. Města a jejich dopravní podniky díky řešení TechInn začnou chránit cestující před nákazou respiračními nemocemi nejen v Evropě a Africe, ale i v Plzni. Běžný cestující si při nástupu do vozu bude moci ověřit, zda je vzduch dezinfikován. Zjistí to po "čuchu". Jakou vůní zvolí naše město? 

Kuchyně Plug In, s.r.o. - kuchyně s integrovanými rozvody elektřiny a vody 

Plzeňský startup Kuchyně Plug In se zaměřuje na inovativní řešení problému spojeného s instalací či rekonstrukcí kuchyně. Lucie Klimentová již řadu let navrhuje a realizuje interiéry na míru. Při realizaci se společně se svými zákazníky setkala s řadou komplikací při instalaci kuchyně i při koordinaci jednotlivých řemesel nutných pro spuštění kuchyně, a tak založila firmu na návrhy a výrobu kuchyní se zabudovanými elektrorozvody a konstrukcí pro snadnou montáž v jakémkoliv prostoru. Samonosná konstrukce řeší problém s nenosnými či nerovnými zdmi, výrazně usnadňuje montáž a šetří čas. S rozvody elektřiny a vody integrovanými do těla kuchyně odpadá nutnost rekonstrukce, řešení elektro projektů, obvolávání řemeslníků a dalšími. Řešení od Kuchyně Plug In stačí namontovat a připojit na stávající síť. Firma Lucie Klimentové je na samém začátku. V průběhu inkubačního programu tak bude startup pracovat na marketingové strategii, edukaci trhu, nastavení obchodních podmínek a zejména na navázání obchodních vztahů se strategickými partnery v oblasti stavebnictví. Cílem je dostat k lidem produkt, který je kvalitní i krásný, šetří čas i peníze i starosti se zařizováním či rekonstrukcí kuchyně. Klienti díky tomuto řešení mohou rychle a jednoduše bydlet či pronajímat.

PROMOTON s.r.o. – pomůcka pro aplikace injekčních léků v domácím prostředí TUGI

TUGI od firmy PROMOTON s.r.o. je ve světovém měřítku unikátní zdravotnická pomůcka, která lidem pomáhá v rámci domácí péče zvládnout aplikaci injekčních léků bezpečně, bez stresu a bez modřin. Evropsky certifikovaný zdravotnický prostředek vytvořený v Plzni se kompletně vyrábí v České republice, avšak má potenciál pomáhat pacientům ve všech zemích světa, a to zejména lidem, kteří si musí sami aplikovat injekční léky na ředění krve. Nejčastěji TUGI používají těhotné ženy a také velká část seniorů. Nedodržování předepsané léčby je nebezpečné. Trombóza nebolí, ale může mít až fatální následky. Přesto strach z aplikace nebo obyčejný třes rukou často způsobí, že pacient dávku vynechá. TUGI tyto obavy a překážky minimalizuje a pomáhá bezpečně dodržet předepsanou léčbu. Je kompatibilní s více než dvaceti různými léky a pomáhá stovkám pacientů nejen v Česku. Cílem firmy je umožnit přístup k TUGI všem, kteří mají strach o sebe nebo své blízké a chtějí bezpečně dodržovat předepsanou léčbu.

CTF Technology s.r.o. - pyrolytická recyklace kompozitů

Společnost CTF Technology založil Václav Marek vycházející z Fakulty strojní ZČU. Ve svém podnikání čerpá z více než desetiletých zkušeností v oblasti výzkumu a vývoje strojírenských technologií. Mladý startup řeší problém recyklace odpadů, které vznikají při výrobě produktů z kompozitního materiálu, konkrétně z polyesterové pryskyřice vyztužené skelnou tkaninou (např. nádrže na vodu, lodě, dětské skluzavky apod.). Zařízení ReCompo, na jehož vývoji bude firma dále pracovat, umožní z odřezků či zmetků pyrolyticky získat zpět zejména neporušená skelná vlákna vhodná pro další využití. Odběratelskou část trhu představují výrobci produktů z uvedených kompozitních materiálů, kterých jsou v ČR a v dalších evropských zemích stovky. Důvodem zájmu výrobců o recyklaci odpadů z kompozitního materiálu může být, kromě snížení nákladů na materiál a likvidaci odpadu, i zpřísňující se legislativa v této oblasti. V inkubačním programu firma hodlá pokračovat v definici podnikatelského záměru a upřesnění obchodního modelu včetně přípravy právních dokumentů a dalších podkladů pro plánované komerční využívání vyvíjeného zařízení ReCompo pro pyrolytickou recyklaci kompozitů.

Pegasus - virtuální pomocník pro technologické startupy

Většina zakladatelů technologických startupů považuje za největší výzvu v úvodních fázích růstu získání prvních zákazníků. Projekt Pegasus umožňuje tuto výzvu překonat díky proprietární metodice a sadě nástrojů pro sales a produktový management. Nejedná se však pouze o další “hromadu tabulek”, se kterými by se museli zakladatelé naučit pracovat. Pegasus je virtuální pomocník, se kterým mohou členové týmu komunikovat stejně, jako by komunikovali mezi sebou prostřednictvím existujících kanálů (Slack, MS Teams apod.). Pegasus automatizuje celý proces získání prvních zákazníků - od správné definice zákaznického segmentu, přes přípravu podkladů, identifikaci a oslovování leadů až po analýzu a úpravu samotné sales strategie. V rámci inkubace chce zakladatel Štěpán Fau zejména zanalyzovat trhu a iterovat monetizační model.

FirstBucks, s.r.o. - online trh brigád i pro menší podniky

Podle zakladatelů FirstBucks je v dnešní době je takřka nemožné najít brigádu online, a když už se člověku poštěstí něco najít, většinou jsou to práce za kasou nebo fritézou u velkých podniků, které všichni moc dobře znají. Tento problém měli i studenti Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, zakladatelé firmy FirstBucks Rastislav Lipták a Radek Stropnický, kteří se rozhodli tento problém vyřešit. V srpnu tohoto roku založili firmu a přihlásili se do inkubačního programu s cílem oslovit co nejvíce lidí a dotáhnout svůj projekt. Rozhodli se vytvořit webový portál na inzerci brigád a stáží se zaměřením na studenty a zároveň na malé a střední firmy. Tento portál si klade za cíl dostat na online trh brigád i menší podniky, které se na existujících portálech mohou jen stěží dostat do povědomí uchazečů, a díky modernímu a jednoduchému pojetí zpříjemnit hledání brigád studentům, kteří na internetu tráví čím dál více času.