Setkání branží každoročně organizují zástupci bavorského kraje Horní Falc společně s Klastrem Mechatronika. „Každý rok nabízíme tento prostor firmám na jedné straně hranice. Do loňského ročníku v bavorském Chamu se zapojilo přes 50 vystavujících firem z Bavorska i Česka a další pak přijeli jako návštěvníci,“ shrnula princip Setkání branží Kateřina Podaná, ředitelka Klastru Mechatronika a dodala: „Hlavní výhodou je kompaktnost této akce. Vystavovatelům umožnuje potkat se se zástupci aktivních firem ze svého okolí, kteří také hledají nové impulsy nebo obchodní partnery, a to bez klasického veletržního stresu. My připravíme příjemné prostředí, malé občerstvení a v případě potřeby jsou k dispozici také tlumočníci, aby v komunikaci nebránila jazyková bariéra.“
„Setkání branží je skvělá kombinace základních faktorů pro úspěšnou spolupráci. Inovativní firmy se potkají na jednom místě během několika hodin s dalšími motivovanými firmami. Mohou diskutovat o nových trendech, představit svoje produkty a služby a osobně si domluvit další spolupráci. Naše dva regiony jsou si blízké historicky i geograficky, proto je logické otevírat další příležitosti pro spolupráci,“ prozradila Podaná.
Letošní Setkání branží zaštítil Plzeňský kraj. Hejtman R. Špoták se akce osobně zúčastnil, na úvod všechny účastníky pozdraví a poté, podobně jako v loňském roce v Chamu, si prohlédl vystavovatele. Že má setkání smysl, dokládá fakt, že se nepřihlásily jen firmy z Plzeňského kraje a přilehlých bavorských okresů, navíc se zde setkaly opravdu různorodé obory a moderní trendy – od inovativních embedovaných systémů, přes funkční elektroniku do textilií po robotické systémy pro zdravotnictví a sociální služby.
Akci finančně podpořila bavorská vláda, Plzeňský kraj a prostřednictvím programu Interreg Bavorsko-Česko také Evropská unie. „Díky této podpoře mohou české i bavorské firmy prezentovat svoje úspěchy zdarma,“ uzavřela Podaná, ředitelka již zmíněného Klastru MECHATRONIKA, který funguje jako funkční platforma pro spolupráci podniků, výzkumných organizací, škol a regionálních institucí ke zvyšování konkurenceschopnosti firem a pro udržitelný rozvoj regionu. Klastr pořádá networkingová setkání pro sdílení zkušeností a navazování nových kontaktů. Dlouhodobě spolupracuje s klastrovými organizacemi po celé ČR, Evropě a především v Bavorsku. Součástí Klastru MECHATRONIKA je také Česká technologická platforma pro aditivní výrobu, která podporuje transfer znalostí a technologií v oblasti 3D tisku.