Z areálu Škodovky by mohly být druhé Dolní Vítkovice, co myslíte?
Nemusí se stavět jen na té Škodovce. V Plzeňském kraji byste měli podpořit startupy, malé a střední firmy, které chtějí začít podnikat. Nakopnout univerzitu, aby nutila studenty, aby se nebáli vrhnout do podnikání, to je nejlepší investice, která se určitě bude regionu vracet. Je třeba, aby lidi nebrali Plzeň jen jako místo, kam chodí do práce, aby Plzeň byla „cool“ místem, měla nějaký dobrý „vibe“, aby se řeklo Plzeň a lidem se rozzářily oči. Že to platí pro Plzeňáky je dobře, na tom se dá stavět, ale musí to platit i pro širší region.
Nepřijde vám Plzeňský kraj dost konzervativní? Nemohlo by to trochu bránit tomu být cool místem?
To je ale obecně problém ne regionu, ale celé České republiky.
Ale Brno takové není! A přitahuje tak i ty zahraniční pracovníky.
Jak tu na konferenci zaznělo. V Brně si před deseti, patnácti lety řekli, že s tím musí něco udělat, jinak to zůstane ta díra u dálnice, ta zatáčka u dálnice. Všichni si to uvědomili a chtěli s tím nějakým způsobem pohnout. Brno se cítilo v daleko větším ohrožení než Plzeň. Ale abyste neměli ambici být druhou Prahou. Nám je tady v Plzni docela dobře, všemu rozumíme a už se vlastně nemusíme o nic moc snažit. Když se tohle změní…Jde o to, aby odsud mladí lidé neodcházeli někam studovat. Všichni chtějí být na nějakém dobrém, cool místě, kde se dobře žije, kde se dobře podniká, kde se dobře pobaví…Jde to to, aby měl člověk sounáležitosti s tím regionem. Do toho já bych investoval spoustu peněz, víc než do čehokoliv jiného.
Několikrát na konferenci padlo, že je potřeba až několik desítek tisíc zahraničních studentů, a to nejen v Plzeňském kraji, ale v celém Česku. Bylo by skvělé, kdyby si vybrali právě Česko, pro nás určitě, ale co ty země, odkud odejdou? I tam jsou potřeba.
Ano, je to ošklivé, je to nehezké, ale nám jde o nás. Apropos, Česká republika po staletí trpěla emigrací schopných lidí a elit, to byla jedna vlna za druhou. Čili my si určitě z tohohle hlediska nemusíme nic vyčítat. My prostě potřebujeme doplnit, aby tady nedocházelo ke konstantnímu zahušťování blbosti. Ameriku zbudovali hladoví Irové, ale taky Češi i Slováci v řadě případů. Když bude Plzeňsko šikovný region, tak se nemusí jednat jenom o lidi z Bulharska, Ukrajiny nebo Indie, to můžou být i lidi ze západní Evropy. V Praze pracuje spousta Italů, Řeků nebo Španělů. Plzeňsko se může stát atraktivním místem pro celou řadu lidí.
Máte rád sklo? Proto jste koupil dvě sklárny?
No jasně, sklo mám rád, ale vydal jsem se tím směrem náhodou. Proč se ptáte?
Já mám taky ráda sklo. Mně je sympatické, že děláte do strojírenství a zároveň jste si k tomu koupil dvě takhle krásné sklárny.
Sklo je nádherný. Tam se snoubí ty dvě věci, na které se vždycky vydržíte nekonečně dlouho dívat. To je jak na tekoucí vodu a oheň, to je vlastně v jednom. A když se díváte, jak vzniká sklo, jak se taví a co z toho vzniká, tak je to skvělý. Vznikají ze skla krásné produkty s přidanou hodnotou, která je úplně jinde než před pár desítkami let, je to fajn.
A přes sklo děláme dobrou reklamu Česku, je to tak, že? České sklo slaví v zahraničí úspěch.
Samozřejmě záležitosti, jako je design, značky, sportovci a umělci, to jsou ti nejlepší ambasadoři jakéhokoliv státu. Pomáhají utužovat i nějakou tu národní hrdost. Vyhráli jsme Nagano! Když jedete do zahraničí a vidíte tam nějaké české firmy, tak to pomáhá k sounáležitosti s danou zemí a propaguje a reprezentuje ji. To jsou také důležité věci. Nejenom k tomu abychom nebyli subdodavatelská ekonomika, ale abychom byli hrdí na hezké a hodnotné věci, který by tady měly vznikat.
Děkuju, že jste to koupil!
Text: Petra Vomelová, Smart akcelerátor Plzeňského kraje III