Jako leader v oboru IT a inovátor v Plzeňském kraji se zaměřením na trh po celém světe, jak je pro Vás důležité najít ty správné experty a motivované zaměstnance v oboru? Spolupracuje se Západočeskou univerzitou nebo dokonce se středními školami?
Spolupráce se Západočeskou univerzitou je velmi specifické téma. Je tak mnohovrstevné, že se na tuto otázku vůbec nedá jednoduše odpovědět. Začněme s aspektem vzdělávání mladých inženýrů. Máme velmi mnoho zaměstnanců ze ZČU. Získali jsme velmi chytré a kvalitně vzdělané lidi. Ale samozřejmě bychom si někdy přáli, aby bylo vzdělávání více sladěno s požadavky průmyslu.
Dalším aspektem je kvantita. Zde musím, bohužel, konstatovat, že počet absolventů neodpovídá požadavkům průmyslu. Eurosoftware je jen jednou z firem, které potřebují inženýry. V Plzni a celém regionu je mnoho firem, které pracují s moderními technologiemi. Tady by měli politici a zástupci průmyslu nutně zavést taková opatření, která by město Plzeň a Plzeňský kraj připravila na budoucnost. Eurosoftware kromě toho velmi dobře spolupracuje se středními školami.
Ale celkově za firmu Eurosoftware mohu říci, že díky univerzitě máme dobrou pozici v rámci celého koncernu GK Software a vlastně velké štěstí, že se tenkrát zde firmu povedlo založit. Rozrostli jsme se a nyní máme asi 270 zaměstnanců. Dnes je Eurosoftware největším vývojovým centrem skupiny GK. Je důležitým a stabilním členem koncernu.
Jaká je situace v Eurosoftware se získáváním nových zaměstnanců?
Toto téma lze vnímat jen v kontextu celého regionu. Když potřebujeme získat nové zaměstnance, potřebujeme pro tyto lidi dobré životní podmínky. Do toho samozřejmě počítáme také členy rodiny a možná i další příbuzné. Lidé, kteří mají dobré podmínky pro život, mohou být velmi tvořiví a produktivní. K tomu ještě přistupuje to, že zde musí být pro průmysl k dispozici dostatek lidí se správnou kvalifikací.
To není jen o Plzni, také další země a města čelí stejným výzvám.
Plzeň jsme si vybrali z důvodu, že je blízko naší centrály, která leží v Schönecku v Sasku. A hlavně proto, že je tady univerzita, na níž se vzdělávají inženýři. Naše očekávání bylo, že ze Západočeské univerzity získáme dostatek inženýrů. Pravdou je, že většina našich zaměstnanců pochází ze zdejší univerzity. Toto očekávání se nám tedy podařilo naplnit. Potřebovali bychom ale samozřejmě ještě více lidí.
Myslím si, že je nutné vyřešit problém se získáváním nových pracovních sil zaměstnáváním lidí z jiných částí Česka anebo dokonce z jiných zemí. Abychom pro tyto pracovní síly byli atraktivní firmou, je důležité, aby se město rozvíjelo, aby rostlo, protože díky tomu k nám přijdou i specialisté z jiných lokalit.
Ale Plzeň je na to připravena, disponuje funkčními programy, a také financemi. Tyto prostředky je nicméně třeba využívat správně. A my bychom se rádi podíleli na příslušných rozhodnutích, aby byla tato rozhodnutí pro nás správná.
Jak byste popsal místní pracovní prostředí - spolupráci s Plzeňským krajem a dalšími partnery v regionu? Jste členem nějaké zdejší odborné/podnikatelské skupiny a je to pro firmu přínosné?
Když mám něco posuzovat, řídím se velmi často svou intuicí. Pak vnímám, co dobře funguje a co se ještě musí zlepšit. Spolupráce probíhá, ale já bych si přál, aby byla mnohem intenzivnější a více zaměřená na cíl. Jako podnikatel mám vždy před očima cíle. V této souvislosti je ale velmi těžké si tyto cíle definovat. My jako zástupci průmyslu máme jen velmi malý přehled o tom, jaké možnosti jsou k dispozici. Jako jednatel Eurosoftware, ale také jako prezident Technologické iniciativy Plzeň, vidím, kde bychom mohli témata zpracovávat společně a efektivně. Někdy mi chybí komunikační kanál, který by nám umožnil do procesu řešení zapojit odpovědné osoby. V řadě věcí to vnímáme bolestně, když na zdánlivě řešitelné problémy nenacházíme odpovědi. Potřeba být informován je velká a bylo by dobré, kdyby se zástupci průmyslu snadněji dostávali k důležitým informacím. Určitě by to pomohlo tomu, aby se očekávání sladila s fakty, což by byl velmi pěkný první krok..
Jako příklad bych uvedl třeba téma Gigafactory. Vím, že se zástupci průmyslu tímto tématem intenzivně zabývají, neboť se v souvislosti s ním objevují otázky, které je třeba prodiskutovat a vyřešit. Například tento projekt změní situaci na trhu s pracovní silou. Jistě to bude mít vliv i na pracovní a životní podmínky lidí, a to nejen těch, kteří pak budou v této firmě pracovat. Přesně taková témata se přímo dotýkají již existujících průmyslových firem. To uvádím jen jako příklad. Možná to již region nějak řeší a my jenom neznáme odpovědi. Některé firmy se zde mohou potýkat s existencionálními problémy.
A proto bychom se chtěli bavit s odpovědnými osobami v této problematice. Rádi bychom proto našli správnou platformu a získali správné partnery pro diskusi, to je naše přání.
Co jste se za ta léta aktivního podnikání v Plzni naučil, jaká byla očekávání z našeho města na začátku?
Když jsem do Plzně přišel, tak to bylo šedé špinavé město se spoustou smogu a prachu. Za dobu, co jsem tady, se toho neskutečně mnoho změnilo k lepšímu. Z Plzně se stala malá metropole, lidé tady byli a jsou stále skvělí a já se zde cítím velmi dobře. Vůbec jsem si netroufl tehdy na začátku doufat, že by se Plzeň mohla stát mým domovem. Ale teď můžu říct, že to tak vnímám. Celkově se vše hodně zlepšilo a Plzeň má stále co nabídnout svým návštěvníkům, a také našim zákazníkům.
Musím vyzdvihnout zejména kulturní možnosti v Plzni. Využíval jsem je již v době, kdy jsem sem přišel. K životu s rodinou člověk potřebuje infrastrukturu – školy, školky, zařízení pro trávení volného času. A právě tohle musí město a region dále rozvíjet, protože chceme mít Plzeň stále krásnější a atraktivnější.