Konference Zvaž vědu! přilákala do Plzně talentované mladé z celého kraje

Zvaž vědu! nabádal v pátek 15. listopadu název už druhého ročníku celodenní konference, která opět popularizovala přírodní vědy a na jedno místo sezvala talentované středoškolačky a středoškoláky z celého Plzeňského kraje. Mladí lidé si akci sami pořádají, jejím dějištěm se stejně jako před rokem stalaFakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
Vzdělání

„Touha po odpovědích je tím, co pohání pokrok,“ zahájil setkání organizátor Jan Herzig z Gymnázia J. Š. Baara, Domažlice. „V uplynulých staletích se vědě podařilo obrátit vzhůru nohama životy všech lidí. Důsledky vědecké práce jsou součástí našich každodenních životů, zároveň však přinášejí nové výzvy, které lidskou mysl nenechávají chladnou. V následujících několika hodinách vás chceme vzít na úžasnou cestu napříč těmi nejúžasnějšími oblastmi výzkumu, které formují současný svět,“ hovořil ke zcela zaplněné posluchárně, kde mnohým z 350 lidí nezbylo než sedět na schodech nebo parapetech.

Matyáš Matta, zakladatel a další člen organizačního týmu z Masarykova gymnázia, Plzeň, kolegu doplnil: „Když jsme se Zvaž vědu! vloni v září začínali, vůbec jsme netušili, jaká se na nás strhne pozornost a již od prvního ročníku jsme doufali, že se nám akci podaří znovu uskutečnit. Čeká nás toho dnes opravdu hodně.“

„Kvantové technologie, materiály budoucnosti, umělá inteligence, genetické inženýrství jsou slova, která hýbou světem a již brzy budou jeho nedílnou součástí. Je nesmírným privilegiem těmto věcem rozumět a my doufáme, že se k vám na Zvaž vědu! tyto informace dostanou zábavnou a poutavou formou,“ dodal Matyáš Matta.

Image
Zvaž vědu 2024

A co program nabídl? Například seznámení s projektem LASAR na opravu nefunkčních satelitů, s přenosnou vodní elektrárnou jako cestu k čisté energii, budoucností strojařiny i tajemstvím hvězd. V odpoledním bloku došlo na měření mraků z paluby ISS, grafen coby materiál budoucnosti, sílu a moc aplikované matematiky i na kvantové technologie – dveře do světa nevídaných možností. Z navazující série přednášek se přítomní rovněž dozvěděli, jak nastartovat vědeckou kariéru už na střední škole.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Lávička ocenil práci organizátorů i hojnou účast slovy: „To, že si tuto akci pořádají sami středoškoláci, dokazuje, že máte zájem poznávat svět a chcete se ptát, protože věda je zejména o pokládání otázek a hledání odpovědí. Už Albert Einstein říkal, že nejdůležitější věc na světě je ptát se, a určitě také myslel ptát se dobře.“

Image
rektor Lávička ZČU
Image
Zvaž vědu 2024

Spokojený byl i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. „Kromě toho, že se takováto akce koná v Plzni, je důležité, že se při ní daří v takto velké míře propojovat vědu s mladými. My už dnes víme, že jsou celé škály oblastí, které bude třeba rozvíjet, například kvantové technologie, umělou inteligenci, biotechnologie a řadu dalších. Máme ale obavy, že bude málo lidí a odborníků, kteří se jim budou věnovat. Neříká se to nahlas, ale celá Evropa ví, že právě o vás bude jednou ohromný souboj,“ prohlásil.

Dne vědy v podání mladých a pro mladé se zúčastnili také senátor Jiří Dušek a řada dalších hostů. 

Závěr slavnostního zahájení patřil prezentaci platformy GoHigher, která v Plzeňském kraji buduje komunitu aktivních mladých lidí se zájmem o výzkum, vývoj a inovace. Děje se tak díky projektu Smart akcelerátor Plzeňského kraje III.  

„GoHigher je cesta, jak zůstat u vědy i po Zvaž vědu. Projektu se účastní více než 200 aktivních studentů z 18 středních škol z celého Plzeňského kraje, snažíme se vytvořit bezpečné a  přátelské prostředí pro všechny se zájmem o vědu,“ řekl Jan Herzig. 

Více informací o tom, co GoHigher nabízí, naleznete na webu gohigher.cz.

 

Foto: Patrik Pátek, Plzeňský kraj

 

Článek vznikl v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III, reg. č. CZ.02.01.02/00/22_009/0008121.

Image
Zvaž vědu 2024