GoHigher Café #2

Druhé GoHigher Café, které se konalo ve čtvrtek 30. listopadu, potvrdilo, že koncept potkávání a sdílení zkušeností mezi talentovanými studenty skvěle funguje! 
Vzdělání

I tentokrát se neformální setkání aktivních studentů středních škol v Plzeňském kraji uskutečnilo v prostorách Střediska volného času RADOVÁNEK a i tentokrát jim setkání umožnilo poznat se, strávit spolu odpoledne a přitom si poslechnout inspirativní příběhy a zkušenosti dvou studentek.

Image
GH

„Představily se Julie Hladíková, absolventka Gymnázia Blovice, od září letošního roku studentka prvního ročníku na Fakultě elektrotechnické ZČU obor Elektrotechnika a informační technologie, a studentka 4. ročníku Gymnázia Františka Křižíka Martina Němečková,“ prozradila Eva Rojíková, manažerka projektu Budování komunity talentů pro výzkum, vývoj a inovace. „Julie je absolventkou Science FEL Akademie pořádané Fakultou elektrotechnickou ZČU, kde se poprvé setkala s tématem chytrých textilií. To ji zaujalo, a tak začala podrobněji zkoumat možnosti vytvoření textilního reproduktoru“, dodala Rojíková. Textilní reproduktor byl také předmětem její maturitní a středoškolské odborné práce. Získané zkušenosti během stáže a spolupráce s odborným týmem Ing. Jiřího Navrátila, Ph. D. ji ovlivnily i při rozhodování další kariérní cesty. Výsledky jejích experimentů byly publikovány na mezinárodní konferenci ISSE 2022 ve Vídni a také na mezinárodní konferenci PCNS 2023 v Dánsku, kde Julie byla jednou z prezentujících.

Image
GH
Image
GH

Martina Němečková svůj příběh opřela o zkušenosti získané během stínování odborníka v praxi, které ji mělo potvrdit její předem jednoznačně vybrané další studijní zaměření. Během stínování se blíže seznámila s prací výzkumnice na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Odsud si odnesla jen pozitivní zkušenost ohledně možnosti vyzkoušet si, co taková práce výzkumníka obnáší: „Lidé jsou většinou velice ochotní podělit se o to, co dělají.“ Protože Martinu odmalička zajímalo široké spektrum oborů, využila i další možnost stínování ve zcela jiném odvětví, a to v kultuře, konkrétně v Divadle J. K. Tyla v Plzni. „Pro Martinu bylo důležité odhalit, co pracovní náplň vybrané pozice obnáší a jak ji ovlivnila zkušenost ze stínování její další rozhodování při podávání přihlášky na další studium,“ uvedl Jakub Štěpánek, který celé setkání moderoval.

A jak setkání hodnotí sami účastníci, kterým je především určeno? „GoHigher Café se mi moc líbí, jsem ráda, že taková setkání probíhají. Dozvídám se tu spoustu zajímavých věcí od přednášejících studentů, poznávám lidi s podobnými zájmy a dělám si nové přátele. S nimi se setkávám i na jiných GoHigher akcích a udržuji tak vztahy, které bych za jiných okolností vůbec nenavázala. Setkávání mají velmi dobrou atmosféru a všichni jsou milí.  Jsem ráda, že o projektu vím a věřím, že i pro ostatní je stejně přínosný jako pro mě. Určitě se zúčastním i dalších plánovaných akcí“, řekla Barbora Stryalová, studentka Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

„Živá diskuse se opět protáhla až do večerních hodin a již nyní se účastníci těší na další setkání, které jsme společně naplánovali poslední lednový týden na stejném místě,“ uvedla  Rojíková a dodala: „Stále větší zájem studentů o aktivní zapojení do rozvoje komunity GoHigher nás vedl k rozhodnutí uspořádat pracovní setkání aktivních studentů ještě před Vánocemi. V pořadí již druhý meetup proběhne 20. prosince v prostorách Krajského úřadu Plzeňského kraje.“

Realizováno v rámci projektu Smart akcelerátor Plzeňského kraje III, reg. č.: CZ.02.01.02/00/22_009/0008121