Fakulta elektrotechnická získala významný projekt OP JAK v hodnotě 100 milionů Kč

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity (FEL ZČU) je jedním z 18 žadatelů, kteří uspěli se svými projekty a budou tak na ně využívat peníze z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) s názvem „Český inkubátor technologií pro energetické sítě“. Do výzvy se přihlásilo 82 institucí.
Výzkum a vývoj

Projekt s hodnotou téměř 100 milionů Kč si klade za cíl vytvořit unikátní ekosystém pro inkubaci technologií zaměřených na energetické sítě s vysokým komerčním potenciálem a celospolečenským dopadem. Zaměřuje se na výzkum elektrických sítí, včetně přenosových, distribučních a průmyslových sítí, s důrazem na pokročilé výkonové elektronické technologie. Hlavním cílem je posílit spolupráci mezi výzkumnou a aplikační sférou prostřednictvím technologického marketplace, který zrychlí proces uvádění nových technologií na trh, usnadní sdílení a prodej inovací, patentů a výzkumných výsledků a podpoří evropské vedení v této oblasti.
 

Projekt zahrnuje budování světově unikátní laboratorní infrastruktury pro výzkum, vývoj, prototypování, testování a certifikaci technologií s napětím až 35 kV, což umožní pokročilé experimenty a vývoj inovativních řešení pro energetické sítě. FEL ZČU se zavázala k principům „open science“ a FAIR, čímž umožní otevřený přístup k výsledkům projektu pro další vědecký výzkum a replikaci dat.
 

Projekt zahrnuje úzkou spolupráci s klíčovými Národními centry v oboru energetiky, konkrétně Národním centrem energetiky (NCE) a Centrem aplikovaných technologií (CANUT). To zajistí prohloubení a rozšíření mezinárodní spolupráce mezi řešitelským týmem a projektovými partnery.

Image
kampus ZČU

Dalším významným prvkem projektu je budování světově unikátní laboratorní infrastruktury pro výzkum, vývoj, prototypování, experimentální testování a certifikační zkoušení technologií a zařízení s napětím až do 35 kV. Tato infrastruktura umožní výzkumníkům provádět pokročilé experimenty a testování, což povede k vývoji inovativních řešení pro energetické sítě. FEL ZČU se zavázala dodržovat principy „open science“ a FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) při nakládání s výsledky projektu. Otevřený přístup k získaným informacím umožní ostatním vědcům a odborníkům přístup k datům, jejich replikaci a další výzkum na základě těchto dat.

Projekt také zlepší podmínky pro mezinárodní kolaborativní výzkum. Zavedení Technologického Marketplace (TMP) podpoří rychlejší sdílení a komercializaci výzkumných výsledků a inovací, což přinese přímý přínos nejen vědecké komunitě, ale také širší společnosti. Fakulta elektrotechnická ZČU tímto projektem potvrzuje svou vedoucí roli ve výzkumu a inovacích v oblasti energetických sítí.