Co všechno bylo součástí programu?
V technologickém parku TechTower se konala celodenní akce pro širokou veřejnost. Formou minirozhovorů a krátkých prezentací jsme představili to nejlepší, co Plzeň může nabídnout – skvělé firmy nebo fantastické projekty, na kterých pracuje Fakulta aplikovaných věd ZČU. Nechyběly praktické ukázky využití umělé inteligence, workshopy a doprovodný program. Vrcholem programu byla panelová diskuze s top AI odborníky. Na své si během plzeňského AI týdne přišli i zástupci firem a odborníci. V rámci programu proběhly akce různých formátů zaměřené na příklady dobré praxe a sdílení zkušeností s využitím umělé inteligence. Studenti a nadšenci do nových technologií si v průběhu Dnů AI užili oblíbené hackatony a workshopy pořádané týmem SIT Portu či tradiční plzeňský AI meetup organizovaný firmou Emplifi. ZČU se zapojila s workshopem na téma jazykových modelů. V Techmanii se diskutovalo o mýtech spojených s AI. Centrum Robotiky připravilo den pro veřejnost plný interaktivních workshopů pro děti. Osobně jsem si užila také Science edici plzeňské PechaKucha Night – i zde téma AI rezonovalo. A mohla bych pokračovat dál. Program byl opravdu pestrý a hodně zajímavý, chtěla bych všem zapojeným moc poděkovat za spolupráci.
Program nebyl jen pro odborníky nebo širokou veřejnost, byl například také pro pedagogy, je to tak?
Využití AI ve vzdělávání je klíčové pro budoucí generace, a proto jsme věnovali zvláštní pozornost tomu, aby si z akce mohli odnést cenné poznatky i učitelé. Je třeba zmínit, že vzdělávání je poměrně diskutovanou oblastí, co se využívání AI týče. Školství stále hledá efektivní cestu, jak umělou inteligenci integrovat. Centrum robotiky proto v loňském roce připravilo konferenci pro pedagogické pracovníky základních škol plnou praktických workshopů, kde se dostali do rolí žáků a veškeré aktivity si vyzkoušeli doslova na vlastní kůži. Workshopy se zaměřily na benefity, ale i úskalí nástrojů, které jsou postavené na základě strojového učení a umělé inteligence. Krajské pracoviště Národního pedagogického institutu připravilo otevřenou AI laboratoř pro učitele, kterým se na místě věnovali zkušení lektoři.
Jaká byla očekávání, co se účasti týče?
Protože se jednalo o první ročník, nedávali jsme si nereálné cíle, ani nenastavovali velká očekávání. Chtěli jsme vyzkoušet, jak taková akce bude v Plzni fungovat, jak bude fungovat úzká spolupráce napříč městy. Cílem bylo zjistit, jaké reálné synergie a příležitosti to pro Plzeň může přinést.
Troufám si říct, že to se povedlo a naši spolupráci dál rozvíjíme. Překvapilo mě, jak velký zájem byl o vzdělávání – akce centra robotiky se „vyprodaly“ během pár dní. Úspěch slavily také praktické workshopy, které pokaždé naplnily danou místnost do posledního místa. To bylo skvělý!
Jak první ročník hodnotíte? A plánujete po zkušenostech s prvním ročníkem něco jinak?
Pokud to mohu hodnotit osobně, pro mě se tato akce stala srdeční záležitostí, kterou od loňského jara žiju. Z užšího týmu organizátorů je parta přátel, kteří táhnou za jeden provaz a navzájem se podporují. To je hrozně důležité a jsem velmi vděčná za možnost být toho součástí.
Už v loňském roce se nám ozývali jedinci nebo organizace z dalších regionů s tím, že by se ke Dnům AI rádi přidali. Protože jsme si vyzkoušeli, že koncept funguje, rozhodli jsme se jej otevřít i dalším partnerům. Nakonec se letos s nějakou akcí zapojí všechny kraje, tedy programově pokryjeme celou ČR. Máme z toho velkou radost. Ta sdílená energie a nadšení jsou velkým hnacím motorem vpřed. Logicky jsme tak nemohli zůstat u modelu: 1 město – 1 týden. Zkoncentrovali jsme to do 14 dní. Dny AI se letos budou konat po celé ČR v termínu 14. – 27. 10. Co se týče plzeňského programu, pro letošek jsem se rozhodla zaměřit spíše na menší akce, které účastníkům dají praktickou zkušenost, příležitosti a kontakty v jejich oboru. Do Prahy je to pro Plzeňáky kousek, a tak na akcích většího rozsahu typu konferencí spolupracujeme zejména s kolegy z prg.ai.
Na co konkrétně byste letos pozvala?
Program je opět plný zajímavých akcí. Firmy bych ráda pozvala na AI 4 Business – den, který věnujeme příležitostem pro jejich rozvoj a jejich vzájemnému propojování prostřednictvím networkingu. Zaměříme se hlavně na oblast mobility a využití AI v průmyslu. Pro studenty a širokou veřejnost připravujeme akci AI 4 ALL v Techmania Science Centre. Ani letos nebude chybět AI 4 Edu – konference pro pedagogy v Centru robotiky, nebo Marketing Hackathon z dílny SIT Portu. Osobně se velmi těším na AI 4 Talents pro studenty a pedagogy středních škol. Akci připravujeme ve spolupráci s plzeňským nviasem a iniciativou AI dětem. Bude plná praktických workshopů pro studenty středních škol. Hlavními tématy budou mobilita a mediální výchova.
Věřím, že je opět na co se těšit.
Přípravy DNŮ AI vlastně daly vzniknout iniciativě CNAIP (Česká národní AI platforma), dalo by se to tak říct, že? Co máte v plánu?
Momentálně se soustředíme na přípravu druhého ročníku, ale máme v hlavě i několik dlouhodobějších nápadů. Díky intenzivní spolupráci na přípravě loňských Dnů AI jsme s partnery z ostatních měst zjistili, že máme mnoho společného. Naším pojítkem je společný cíl: propojit český akademický, veřejný, soukromý i neziskový sektor, pomáhat formovat a rozvíjet komunitu okolo AI a zastřešovat aktivity na podporu tohoto tématu. I proto jsme se naši spolupráci rozhodli formálně stvrdit – v červnu jsme podepsali memorandum o spolupráci, na základě kterého vznikla Česká národní AI platforma (CNAIP). Mezi zakládací členy patří kromě 4 organizátorů Dnů AI, tj. prg.ai, brno.ai, ostravského MSICu a nás, také CzechInvest, Svaz průmyslu a dopravy a ICT unie.
Kromě organizaci Dnů AI a AI Awards se už nyní zabýváme například důkladným mapováním české AI scény na základě různých kritérií. S využitím sdílené znalosti AI problematiky v ČR se chceme rovněž aktivně podílet na efektivní implementaci národní AI strategie. Hledat synergie a podporovat etické využívání AI.
Zmínila jste AI Awards, můžete říci více? Kdo si ocenění vloni odnesl?
AI Awards jsou jediným odborným oceněním v oblasti umělé inteligence. O oceněních rozhoduje porota složená z předních českých AI odborníků. Plzeň v loňském roce překvapila, když si odnesla 1. místo hned ve dvou kategoriích. Projekt DOAZARC katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni zvítězil v kategorii AI a společenský přínos, dalším finalistou v této kategorii byl plzeňský SpeechTech. V kategorii ve veřejné správě excelovala firma JALUD Embedded za tvorbu detektoru zvukových událostí. Do finále se v této kategorii probojovala i Správa informačních technologií města Plzně. Nominační proces do AI Awards 2024 byl právě spuštěn. Nominovat AI počiny roku v celkem 5 kategoriích je možné až do 30. 9. 2024. Ráda bych vyzvala k nominování všech plzeňských AI projektů, osobností, týmů či firem, které stojí za pozornost a ocenění. Těším se, koho potkám na slavnostním vyhlášení 21. 11. 2024 v Praze.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III, reg. č. CZ.02.01.02/00/22_009/0008121.